4 sposoby, dzięki którym wykorzystasz misy dźwiękowe z największym pożytkiem

Misa dźwiękowa Acama - Viriama

Coraz bardziej popularne, choć wciąż bardzo tajemnicze — misy dźwiękowe podbijają zachód, stanowiąc egzotyczną ciekawostkę, którą każdy może zaadaptować do własnych potrzeb i korzystać z niej na własny sposób… czyli jak?

Jak wykorzystywać misy dźwiękowe?

Jest wiele sposobów i każdy jest dobry. Wbrew temu, co twierdzą niektórzy sprzedawcy, misy dźwiękowe to nie przedmioty magiczne dostępne tylko dla wybranych. To instrumenty, na których grać może nauczyć się każdy. Oczywiście, nie każdy zostanie profesjonalnym terapeutą dźwiękiem, ale na pożytek własny i swoich bliskich z misami dźwiękowymi pracować może praktycznie większość.

Masaż dźwiękiem

Początkowo w Indiach, skąd wywodzą się misy dźwiękowe (nie z Tybetu!), misy były dokładnie tym, co wskazuje ich nazwa. Zwykłymi miskami — naczyniami codziennego użytku. Dopiero z czasem zdano sobie sprawę z ich nadzwyczajnych właściwości (fizyczne aspekty dźwięku) i zaczęto je wykorzystywać w różnych rytuałach. Dzisiaj podstawowe zastosowanie stanowi terapia dźwiękiem.

Istnieją różne metody masażu dźwiękiem, wszystkie jednak sprowadzają się do tego samego — wprowadzania pacjenta w stan relaksu przy pomocy łagodnych dźwięków mis układanych na ciele i w jego pobliżu.

Po podstawowym przeszkoleniu będziesz mógł wykonywać masaż dźwiękiem na potrzeby własne i swoich najbliższych. Podczas kursu wprowadzającego poznasz najważniejsze zasady pracy z misami dźwiękowymi i dowiesz się, w jaki sposób działać, by pomóc, a nie zaszkodzić. Do masażu dźwiękiem wystarczy podstawowy komplet mis dźwiękowych (misa uniwersalna, misa brzuszna oraz misa sercowa), ale możesz też zacząć od pracy na pojedynczej misie uniwersalnej, zawierającej dość sporą amplitudę drgań, co jest wystarczające do pierwszych eksperymentów.

Koncert lub relaksacja na misach dźwiękowych

Z pewnością szybko zdasz sobie sprawę, że misy dźwiękowe nie tylko doskonale wpływają na samopoczucie, ale też pięknie brzmią. Aż prosi się o ich wykorzystanie podczas gry o charakterze koncertu! Biorąc pod uwagę warstwy brzmieniowe mis zdecydowanie bardziej są one predysponowane do prowadzenia relaksacji. Popularne stają się koncerty mis dźwiękowych z towarzyszeniem innych instrumentów, takich jak gongi czy dzwonki wietrzne.

Dysponując zaledwie kilkoma misami dźwiękowymi, koncert misowy czy relaksację możesz zorganizować sobie sam. Przygotuj sobie miejsce do gry — znajdź wystarczającą przestrzeń i rozłóż instrumenty, tak abyś mógł wygodnie dosięgnąć każdego z nich.

Do uzyskania wspaniałego efektu wystarczy tylko kilka instrumentów — nie musisz mieć dziesiątek mis i gongów, by zagrać pięknie brzmiący koncert.

Kiedy już będziesz przygotowany, przygaś światło, pomyśl intencję i… graj. Nie spiesz się. Uderzaj w misy lekko, nieregularnie, pozwalając im łagodnie dostrajać się do siebie w miarę wybrzmiewania. Gra na misach dźwiękowych w największym stopniu polega na „czuciu instrumentów”. To nie wyścigi. Nie musisz być szybszy, głośniejszy, nie musisz dźwięczeć wszystkimi misami naraz. Kluczem do sukcesu jest wyczucie dźwięku i właściwe jego prowadzenie, aby mógł on spełnić swoją rolę nie tylko słuchową ale też regenerującą dla organizmu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak powinna wyglądać relaksacja z mis dźwiękowych i innych instrumentów, przyjdź do na nasze relaksacje z misami i gongami prowadzone przez Małgorzatę Kronenberger. Zobaczysz, jak wspaniale mogą brzmieć te instrumenty. I gwarantujemy — będzie to za każdym razem zupełnie inne doświadczenie i znacznie różniące się od innych grających.

Medytacja z misami dźwiękowymi

Możesz grać na misach dźwiękowych dla innych, prowadzić koncerty i sesje relaksacyjne. Możesz też skupić się na sobie i na własnym wnętrzu. Medytacja z misami dźwiękowymi to wspaniałe i nietypowe doświadczenie — tym lepsze, jeśli możesz medytować z towarzyszeniem prawdziwych instrumentów, a nie tylko przygotowanych wcześniej nagrań. Medytacja przy naturalnych instrumentach ma wyjątkową jakość z uwagi na wydobywające się z instrumentów fale dźwiękowe o odpowiednich częstotliwościach, co poprzez rezonans z organizmem oddziałuje na niego i wpływa na jego harmonizację. Słuchanie nagrań nie zawiera tych aspektów. Zapewnia jedynie wrażenia słuchowe i estetyczne.

Medytacyjna gra na misach dźwiękowych to nie tylko droga do przyjemnego odprężenia. To szansa na większe niż kiedykolwiek skupienie, o które niełatwo w dzisiejszym zabieganym świecie. Jeśli tylko masz taką możliwość, postaraj się regularnie grać na misach dźwiękowych. Szybko dostrzeżesz, jak ta niewielka, ale bardzo przyjemna rzecz pozytywnie na ciebie wpływa.

Jeśli chcesz nauczyć się grać na misach, gongach i innych instrumentach, aby dźwięk płynął z jak największym efektem dla Ciebie i innych, zapoznaj się z tajnikami gry przekazywanymi na specjalnie do tej tematyki opracowanym szkoleniu.

Niektórzy nauczyciele masażu dźwiękiem powtarzają, że marzy im się, aby w każdym domu znalazła się przynajmniej jedna misa dźwiękowa. Dzięki niej każdy mógłby pomóc sobie i bliskim w naturalny, nieinwazyjny, ale bardzo skuteczny sposób. Jeśli jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy już posiadają swój zestaw mis, pracuj z nimi regularnie. Dla najlepszego pożytku Twojego i Twoich bliskich!

Warsztatowa terapeutyczna i pedagogiczna praca z misami dźwiękowymi

Misy dźwiękowe coraz częściej doceniane są przez terapeutów i pedagogów. Mogą one bowiem być wspaniałą, ciekawą zarówno dla dzieci jak i dorosłych formą pracy. Misy dźwiękowe stanowią ważny element w pracy warsztatowej głównie na specyfikę brzmieniową inspirującą do wyjątkowych zadań.

Szerokie możliwości jakie daje spektrum działania dźwięków mis potrafi wyzwolić uśpione potencjały kreatywności, zachęcić do poszukiwania i tworzenia, a przy tym ma pozytywny wpływ na zmiany zachodzące w organizmie. Misy dźwiękowe mogą być wykorzystane do tych zadań na wiele sposobów. Szczególnie dobrze współpracują z ćwiczeniami oddechowymi, głosowymi, relaksacyjnymi, ruchowymi oraz z elementami masażu i arteterapii. Wszystkie te możliwości skuteczne są zarówno pracy indywidualnej jak i grupowej.

Jeśli jesteś pedagogiem, terapeutą, opiekunem, wychowawcą albo rodzicem i chcesz rozwijać siebie oraz swoich podopiecznych w nowatorski, pełen wdzięku i estetyki sposób – proponujemy ci udział w szkoleniach, które poszerzą twój warsztat o właściwe do tego narzędzia.

Szeroki zakres proponowanych zadań praktycznych rozbudzi twój potencjał do nowatorskich działań z wykorzystaniem dźwięku i innych instrumentów. Sprawdź program szkoleń z przeznaczeniem do pracy z dziećmi lub osobami dorosłymi!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *